ساختار صفحات ساینده

نوشته شده توسط:مهدی عباسلو | ۱ دیدگاه

ساختار صفحات ساینده

چگونگی قرار گرفتن ذرات ساینده نسبت به یکدیگر را ساختار سنگ می نامند. چگونگی عملکرد سنگ متاثر از عوامل زیر است...

شکل ظاهری سنگها :

سنگها در شکلها و ابعاد مختلفی تولید می­شوند. که از انواع آنها می­توان سنگهای تخت، قابلمه ای، گلدانی، بشقابی، کاسه­ای، انگشتی، استوانه­ای و.... را نام برد که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند. سنگهای تخت بزرگ معمولاً برای دستگاههایی مثل دستگاه سنگ محور، مغناطیس و سنترلس بکار می روند. سنگهای انگشتی و استوانه­ای بیشتر جهت داخل زنی و سنگهای گلدانی، بشقابی، فنجانی و سنگهای تخت کوچک معمولاً بر روی دستگاههای ابزارتیزکن بکاربرده می شوند. (دستگاه ابزارتیزکن دستگاهی است که جهت ساخت و ترمیم ابزارهای براده برداری ازآن استفاده می شود).

اولین موضوعی که هنگام تهیه سنگ برای دستگاه به ذهن یک اپراتور می­رسد ابعاد سنگ یعنی قطر داخل و خارج و ضخامت سنگ است. ولی مسئله اصلی شناسه سنگ (اطلاعات عمومی سنگ) می باشد که معمولاً برروی سنگها کدهایی بصورت حروف و اعداد نوشته شده است. سنگها معمولاً درشکلها و ابعاد مختلفی ساخته می شوند تا نسبت به دستگاههای مختلف مورد استفاده قرارگیرند. سنگهای ساینده را می­توان به دو گروه کلی تقسیم نمود :

الف : سنگهای ساینده معمولی (اکسیدآلومنیم و سیلیکون کارباید)

ب : سنگهای  CBNو دیاموند (DIAMOND)

سنگهای ساینده معمولی :

سنگهای اکسید آلومینیم در ابعاد و اشکال و رنگهای مختلفی تولید می شوند و معمولاً با علامت اختصاری A و یک عدد کد بندی می شوند.

سنگهای سیلیکون کارباید نیز دارای اشکال و ابعاد مختلفی بوده و با حرف C و یک عدد مشخص می شوند. این سنگها دارای رنگ سبز روشن، سبز تیره یا سیاه هستند.

اجزاء سنگ ساینده

سنگهای ساینده از دو قسمت اصلی تشکیل شده اند : دانه های ساینده و چسب که دانه های ساینده را در کنار هم نگه می دارد .و ساختار سنگ سنباده Gradeبا تغییر هر یک از این دو جزء و همچنین روش تولید سنگ میتوان بر گرید سنگ کنترل داشت .

اندازه دانه ها :

پس از خرد کردن دانه های ساینده این دانه های ساینده با عبور از روی غربالهای متعدد که تعداد روزنه های آنها در هر اینچ با هم متفاوت است، دانه بندی می شود . اندازه دانه براساس ابعاد روزنه آخرین غربال که از آن عبور کرده تعیین می شود. ( در واقع بر اساس روزنه های غربال در هر اینچ طولی) اندازه دانه های مواد ساینده که معمولاً در صنعت استفاده می شود، از ( 240-4 ) است. دانه های ریزتر از 240 به روش شناوری از بقیه دانه ها جدا شده و به آنها پودر ساینده گفته می شود .یکی از مشخصات مهم در ساختار سنگ میزان زبری یا نرمی (دانه بندی) آن می باشد. سنگهای زبر ودانه درشت هنگام کار ریزش بیشتری دارند ولی در عوض قدرت باربرداری بیشتری هستند و سنگهای نرم و دانه ریز کمتر ریزش داشته و دارای سطح پرداخت بهتری هستند.

اندازه دانه های سنگ توسط غربالهای شماره بندی شده تعیین می­گردد. این شماره بندی براساس تعداد سوراخهای غربال در هر اینچ مربع می باشد.

بطور مثال اگر دانه بندی سنگی 46 باشد بدان معناست که دانه های سنگ مورد نظراز غربالی که دارای 46 سوراخ در یک اینچ مربع می باشد عبور کرده است.

چسب ها :

دانه های ساینده با استفاده از یک چسب در کنار هم قرار میگیرند و یک سنگ سنباده را بوجود می آورند. مقدار چسب استفاده شده در یک سنگ سختی یا گرید آن سنگ را تعیین می­کند.

چسبهای مورد مصرف در ساخت سنگها غالباً در دو نوع رزینی و لعابی هستند. سنگهایی که دارای چسب رزینی هستند جهت سرعت محیطی 48 تا 83 متر بر ثانیه پیشنهاد می شوند. ازجمله ویژگیهای سنگهای با چسب رزین مقاومت در درجه حرارت کمتر سطح پرداخت خوب ولی غیر دقیق می باشد. استفاده از چسب رزینی در کدگذاری سنگهای سنباده با حرفB مشخص می شود.چسبهای رزینی برای همه نوع سنگ سنباده با گرید سخت تا نرم و ساختار فشرده تا متخلخل قابل استفاده هستند. تقریباً 30% سنگهای سنباده تولیدی با چسب رزینی تولید می شود.

سنگهای با چسب لعابی برای سرعتهای محیطی 30 تا 60 متر برثانیه توصیه می­شود و از ویژگیهای این نوع چسبها مقاومت خوب دربرابر درجه حرارت بالا، سنگ زنی دقیق و عدم تغییر قطر سنگ در دماهای مختلف می باشد.

گرید سنگ:

نشان دهنده میزان استحکام چسبیدن دانه های ساینده توسط چسب به یکدیگر است. به بیان دیگر، گرید نشان دهنده سختی یک سنگ سنباده است. گرید یک سنگ را در کدگذاری سنگهای سنباده با حرف لاتین Aبرای نرم ترین سنگ و Z برای سخت ترین سنگ نشان می دهند .

ساختار سنگ :

نشان دهنده چگالی یک سنگ است، به بیان دیگر ساختار یک سنگ عبارت است از نسبت دانه های سازنده و چسب به فضای خالی یا حفره های بین آنها . ساختار یک سنگ و چگالی آن را در کد گذاری سنگها با عدد 1 ( چگال ترین ) تا عدد 15 ( کاملاً متخلخل ) نشان می دهند . هرچند که رنج 1 تا 15 وسیع به نظر میرسد ولی تغییرات ساختار سنگها در حقیقت اختلاف کمی با هم دارند. ولی به بیان ساده تر یک سنگ متخلخل حفره های بیشتری برای حرکت براده نسبت به سنگ چگال دارند .

1 نظر

  1. نظرات کاربران:

       محبی در ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ - ۰۹:۳۶:۲۴
    لازم دونستم از مطلب مفیدتون تشکر کنم،ممنون دید خوبی داد مطلب...

    نوشتن دیدگاه